Hoshigaki Kisame
| Tämä sivu kuuluu Wikin hahmoihin |
| Artikkelin sisältö on puutteellinen Voit auttaa Wikin laajenemista tarkentamalla artikkelia. Artikkelin muistiinpanoja saattaa löytyä tarkistuslistasta |
| Hoshigaki Kisame | |||
|---|---|---|---|
© Masashi Kishimoto | |||
| Ikä (Naruto): | 29 vuotta | ||
| Ikä (Shippuuden): | 31 vuotta | ||
| Sukupuoli: | Mies | ||
| Silmien väri: | Mustat | ||
| Ninja-arvo: | Akatsukin jäsen, Nukenin Sumukylässä | ||
| |||
| Elementti: | Vesi | ||
| |||
| Ensi-esiintyminen: | Jakso 80 | ||
| Viimeinen esiintyminen: | |||
- Sormus: 南, nan ("Etelä")
- Sormuksen paikka: Vasemman käden nimetön
- Pari: Uchiha Itachi
Kisame on ollut aiemmin jäsenenä Sumukylän seitsemän miekkamiestä -ryhmässä (heidät tunnettiin suurista miekoistaan). Kisame on nykyään S-luokan rikollinen ja rikollisjärjestö Akatsukin jäsen. Hän kuului ennen kylänsä eliittiluokan jounineihin, mutta joutui pakenemaan salamurhattuaan joitain paikallisia lääninherroja ja liittyi Akatsukiin. Kisamella on suurin määrä chakraa Akatsukissa lähde?. Akatsukissa hänestä tuli Uchiha Itachin pari. Heidän tehtävänään on vangita Naruton sisällä olevan Kyubin voima.
Luonteeltaan Kisame on taistelunhaluinen, vaikkakaan hän ei yleensä päädy vapaaehtoisesti taisteluihin. Hän on myös niitä harvoja Akatsukin jäseniä, jotka tulevat hyvin toimeen parinsa kanssa: Kisame kunnioittaa ja arvostaa Itachia ja kutsuu tätä kohteliaasti "Itachi-saniksi".
Kisamen ase on jättiläismäinen Samehade-miekka, jonka nimi tarkoittaa "Hain ihoa". Se ei viillä kuten useimmat miekat, vaan raatelee vastustajan saaden aikaan suuren verenhukan. Se pystyy myös syömään vastustajan chakraa, vastustajan koskettaessa sitä.
Triviaa[muokkaa]
- "Ki" on suomennettuna "demoni, "same" taas "hai". "Hoshi" tarkoittaa "tähteä" ja "gaki" "pahaa henkeä".
- Ainakin animessa tuodaan esille se, että Kisamea vaivaakin hänen ulkonäkönsä, sillä Deidaran mukaan Itachin hyvällä ulkonäöllä voisi olla melko suosittu naisten kanssa - ainakin paremmin kuin Kisamen, ja tämä vastaakin (kasvot varjoisina) kuitenkin loppujen lopuksi olevansa "oudon värinen".
- Kisame puhuu hyvin kohteliaasti ja kutsuu esimerkiksi Itachia Itachi-saniksi. Hän käyttää japaninkielen kohteliaan puhetyylin (tai ns. naisjapanin) sanamuotoja ainakin suurimmassa osassa puheistaan.
